CV

Lasse Miettinen

Syntynyt Turussa, asuu Helsingissä
Naimisissa, kaksivuotias tytär

Koulutus

Historioitsija (HuK, Turun yliopisto)

Koulutushistoria

Nummen koulu
Aurajoen yläaste,
Aurajoen lukio (ylioppilas 1995, kuusi laudaturia)
Turun yliopisto (humanististen tieteiden kandidaatti 1999, kulttuurihistoria)

Työhistoria

Puoluesihteeri (Vihreä liitto r.p.) 25.5.2013 – 15.6.2019

Vihreän ministeriryhmän erityisavustaja (Ympäristöministeriö / Valtioneuvoston kanslia) 5.12.2011–5.11.2012 ja 8.4.–2.6.2013.

Ympäristöministerin erityisavustaja (Ympäristöministeriö / Valtioneuvoston kanslia) 8.10.2012–7.4.2013

Järjestöpäällikkö (Vihreä liitto rp) 11.6.2010–25.5.2013

Järjestösihteeri (Vihreä liitto rp) 1.6.2004–10.6.2010

Projektisihteeri (Turun yliopiston ylioppilaskunta) 2003

Hallituksen puheenjohtaja (Turun yliopiston ylioppilaskunta; kokopäiväinen kuukausipalkkainen luottamustoimi) 2001–2002

Metodikurssin apuohjaaja (kulttuurihistoria, Turun yliopisto) kevät 2000

Valtionhallinnon harjoittelija (kulttuurihistoria, Turun yliopisto) kesä 1999

Uusien opiskelijoiden pienryhmäohjaaja (hum. tdk, Turun yliopisto) syksy 1998

Opettajan sijaisuuksia (Aurajoen lukio, Kupittaan lukio) 1997–1998

Pakkaaja (Leipomo Salonen Oy) kevät 1995

Luottamustehtävät

Kampanjapäällikkö, Ville Niinistön eurovaalikampanja (eurovaalit 2004)

Kampanjapäällikkö, Ville Niinistön eduskuntavaalikampanja (eduskuntavaalit 2003)

Vihreän liiton Varsinais-Suomen piiri ry
Hallituksen varajäsen 2004
Kunnallisvaalityöryhmän jäsen 2004

Turun Seudun Vihreät ry
Hallituksen jäsen 2004–2009, varapuheenjohtaja 2004
Kunnallisvaalityöryhmän jäsen 2004

Vihreät nuoret ja opiskelijat ry
Hallituksen jäsen 2003

Turun opiskelevat vihreät ry (nykyinen Turun vihreät nuoret ja opiskelijat ry)
Perustaja ja puheenjohtaja 11.12.2002 – 31.12.2003

Turun yliopiston ylioppilaskunta
Hallituksen puheenjohtaja 2001 ja 2002
Edustajiston jäsen tai varajäsen 2000–2007
Turun ylioppilaslehden johtokunnan jäsen 1998, puheenjohtaja 1999

Historian Opiskelijain Liitto ry – Historiestuderandenas Förbund rf
Puheenjohtaja 2000
Varapuheenjohtaja, hallituksen jäsen 1999

Turun yliopiston historianopiskelijoiden ainejärjestö Kritiikki ry
Puheenjohtaja 1998
Hallituksen jäsen, järjestölehden päätoimittaja 1997

Turun yliopisto
Yliopiston hallituksen jäsen 2001–2003
Yliopiston hallituksen varajäsen 2000
Historian laitoksen laitosneuvoston jäsen 1998–2000